021-22222711 info@pdnco.ir

معرفی رمز دوم پویا و نحوه کارکرد آن

بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای به شبکه‌ی بانکی کشور اعلام کرده است که از ابتدای دی ماه سال جاری، رمز ایستا کنار گذاشته شده و خرید‌های اینترنتی با استفاده از رمزدوم پویا انجام خواهد شد.

شرکت پایانه های داده ای نوین - خدمات انفورماتیک، سخت افزار و نرم افزار | معرفی رمز دوم پویا و نحوه کارکرد آن

بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای به شبکه‌ی بانکی کشور اعلام کرده است که از ابتدای دی ماه سال جاری، رمز ایستا کنار گذاشته شده و خرید‌های اینترنتی با استفاده از رمزدوم پویا انجام خواهد شد. 

حال به بررسی اینکه رمز ایستا و پویا چیست و چگونه کار می‌کند می‌پردازیم :
رمز ایستا (رمز ثابت، مختص دارندگان کارتهای اعتباری) :
 رمز بانکی، که فقط یک بار از طرف دارندگان کارت های بانکی تعیین شده و تا زمانی که خود دارنده ی کارت، نخواهد آن را تغییر دهد، به عنوان رمز اول یا دوم کارتش قابل استفاده برای انجامی تمامی تراکنش‌های مالی، قابل استفاده می‌باشد.
رمز پویا (OTP یا همان رمز یکبار مصرف) :
 که رمز تصادفی هم به آن گفته می شود، چون قابلیت رمز نگاری برای تولید رمز های تصادفی را دارد. رمزی است که به درخواست کاربر برای انجام هر تراکنش مورد استفاده قرار می‌گیرد. به ازای هر ورود، کاربر از یک رمز استفاده می‌کند. این رمز از طریق ابزار های سخت افزاری و اپلیکیشن ها هم، برای کاربران ارسال می شود. کاربرانی که از این رمز استفاده می‌کنند باید از اپلیکیشنی مخصوص بانکی که در آن حساب دارند استفاده کنند که برای انجام تراکنش فعلی، یک رمز یکبار مصرف به کاربر ارائه می‌دهد و اعتبار رمز را زمان تراکنش کاربر تعیین می‌کند.

طبق بررسی‌های صورت گرفته آزمایش رمز پویا از 14 آبان شروع خواهد شد و برای به اجرا در آوردن این طرح تمام مستندات لازم به شبکه بانکی کشور ابلاغ شده است.هر چند رمز دوم پویا طرحی بوده که از سال قبل کلید آن قرار گرفته بود و قرار بود از خرداد ماه امسال بانک‌ها استفاده از آن را الزامی کنند ولی به دلیل مهیا نبودن زیر ساخت‌های لازم جهت به اجرا درآوردن این امر، اجرای این طرح به وقفه افتاد.سامانه‌ی طراحی شده‌ی بانک مرکزی این امکان را به بانک‌های کشور می‌دهد تا با اتصال به شبکه‌ی بانکی سراسری، برای کاربران خود رمز دوم یکبار مصرف را ارسال کنند.

 

منبع: زومیت و ویرگولمطالب مرتبط