021-22222711 info@pdnco.ir

کشف تقلب چیست؟؟؟

کشف تقلب چیست؟؟؟

شرکت پایانه های داده ای نوین - خدمات انفورماتیک، سخت افزار و نرم افزار | کشف تقلب چیست؟؟؟

امروزه تقلب و تخلف که قدمتی به اندازه زندگی بشریت دارد، یک کسب‌وکار چندین میلیون دلاری در سطح دنیا محسوب شده و حجم مالی آن روز به روز در حال افزایش است. در مهروموم‌های اخیر، توسعه فناوری‌های جدید راه‌های زیادی را برای متقلبان و مجرمان، باز کرده است که بتوانند مرتکب تقلب یا تخلف شوند. ایجاد یک سیستم اطلاعاتی جدید، علاوه بر تمامی مزایا و منافعی که دارد، ممکن است فرصت های بیشتری را برای ارتکاب تقلب و تخلف در اختیار مجرمان قرار دهد.

تشخیص تقلب‌ها و یا تخلف‌های بالقوه و بالفعل در یک سازمان، شامل طراحی و پیاده‌سازی یک سامانه تحلیلی خاص، در سازمان‌هاست تا بتواند به دو صورت Batch یا Online  برای کشف اولین نشانه‌های تخلف یا تقلب، اقدام نماید. در سال‌های اخیر با افزایش دسترسی به داده‌های سازمانی و بهبود قابلیت‌های تحلیل داده‌ها با استفاده از روش‌های هوشمند، و همچنین روش‌های داده‌کاوی، فعالیت‌های مختلفی جهت تحلیل رفتارهای مشکوک در سازمان‌ها انجام می‌شود. همان‌گونه که روش‌های تقلب و تخلف دائماً توسعه می‌یابند، باید روش‌های کشف و شناسایی آن‌ها نیز توسعه و بهبود یابند.

منظور از تقلب یا تخلف، هر فرآیند غیرقانونی است که شامل فریب، پنهان‌‌کاری یا نقض اعتماد باشد. تقلب یا تخلف توسط اشخاص، گروه‌‌ها یا سازمان‌هایی برای کسب دارایی یا سرویس، اجتناب از پرداخت یا از بین بردن سرویس و یا برای سود تجاری یا شخصی انجام می‌‌شود.

کشف تقلب
بدیهی است که به‌کارگیری روش‌های جدید کلاه‌برداری، تقلب و تخلف در سازمان‌ها و متقابلاً عدم توانایی سازمان‌ها در پیشگیری و کشف آن‌ها، یکی از تهدیدها و ریسک‌های عملیاتی مهم در سازمان‌ها است. ازاین‌رو، سازمان‌ها باید با رویکرد پیشگیری، شناسایی و کشف تقلب‌ها و تخلف‌ها، اقداماتی را در پیش گیرند تا از تقلب و تخلف جلوگیری نمایند.
تکنیک‌های شناسایی تقلب و تخلف، علاوه بر آنکه تقلب‌ها و کلاه‌برداری‌های صورت گرفته در یک سازمان را شناسایی کرده و مورد تجزیه‌وتحلیل قرار می‌دهد، به نوعی با شناخت رفتار کاربران یا مشتریان، سعی در پیش‌بینی رفتار آتی آن‌ها داشته و ریسک انجام تقلب‌ها را کاهش می‌دهد.
شناسایی تقلب و یا تخلف به به کمک علوم داده مجموعه عملیات یا اقداماتی که بر اساس روش‌ها یا متدهایی، سعی در کشف و شناسایی تخلف‌ها و یا تقلب‌های صوت گرفته و یا در حال وقوع، منسوب می‌شود. عموماً روش‌های شناسایی و کشف تقلب به دو دسته اصلی، تشخیص ناهنجاری (Anomaly Detection) و تشخیص سوء استفاده (Misuse Detection) تقسیم می‌شوند.
بهترین راه‌حل شناسایی و کشف تقلب، تجمیع و ترکیب رویکردهای تشخیص سوء استفاده و تشخیص ناهنجاری است. این استفاده ترکیبی، باعث تجمیع مزایای دو روش و پوشش نقاط ضعف هر یک از روش‌ها خواهد شد.  شاید به جرئت می‌توان گفت که تقلب و تخلف در سازمان‌ها، یکی از موانع جدی برای رشد، توسعه و سودآوری آن‌هاست.مطالب مرتبط