021-22222711 info@pdnco.ir

اشنایی با احراز هویت بیومتریک

با احراز هویت بیومتریک بیشتر آشنا شوید

شرکت پایانه های داده ای نوین - خدمات انفورماتیک، سخت افزار و نرم افزار | اشنایی با احراز هویت بیومتریک

احراز هویت بیومتریک یک فرایند امنیتی است که بر اساس ویژگی های بیولوژیکی منحصر به فرد هر شخص عمل می‌کند تا اطمینان حاصل کند که فرد احراز هویت شونده همان کسی است که ادعا می‌کند. سیستم های احراز هویت بیومتریک،درستی داده های بیومتریک گرفته شده را با داده های ذخیره شده در پایگاه داده مقایسه می کنند. اگر هر دو نمونه داده های بیومتریک مطابقت داشته باشند، احراز هویت تایید می شود. به طور معمول، احراز هویت بیومتریک برای مدیریت دسترسی به منابع فیزیکی و دیجیتالی مانند ساختمان ها، اتاق ها و دستگاه های رایانه ای استفاده می شود.

به عنوان مثال، هنگامی که اغلب در فیلم های جاسوسی دیده می شود (به عنوان مثال برای محافظت از دسترسی به یک آزمایشگاه نظامی محرمانه)، احراز هویت بیومتریک نسبتا شایع است. علاوه بر امنیت ارائه شده توسط ویژگی های بیولوژیکی فرد که به سختی قابل تقلب است، پذیرش تایید بیومتریک نیز به راحتی قابل انجام است: اطلاعات بیومتریک فراموش نمی شود و از دست نمی رود.قدیمی ترین استفاده از تایید بیومتریک، اثر انگشت است. علامت هایی در چین باستان  یافت شده که نشان میدهد از مهر و موم رس ساخته شده به عنوان وسیله ای برای  شناسایی منحصر به فرد استفاده میشده است. تایید بیومتریک مدرن تقریبا آنی شده است و با ظهور پایگاه های کامپیوتری و دیجیتالی کردن داده های آنالوگ به طور فزاینده ای دقیق می باشد.

 

انواع فن آوری های احراز هویت بیومتریک:

اسکن شبکیه چشم یک تصویر از الگوی رگ های خونی را در سطح حساس به نور نشان می دهد که در داخل چشم فرد قرار می گیرد.

iris

 

تشخیص عنبیه برای شناسایی افراد مبتنی بر الگوهای منحصر به فرد اطراف ناحیه حلقه چشم استفاده می شود.

اسکن اثر انگشت، نسخه دیجیتال در مقایسه با اثر انگشت روی کاغذ و جوهر، با جزئیات ریزتر در الگوی مناطق و شاخه های مطرح شده در تصویر انگشت انسان کار می کند.

fingerprint

 

شناسه انگشت بر اساس الگوی عروقی منحصر به فرد در انگشت فرد است.

سیستم های تشخیص چهره با کد های عددی به نام faceprint کار می کنند که 80 نقطه گره را در یک چهره انسان شناسایی می کنند.

 

سیستم های شناسایی صدا به صداهای ایجاد شده توسط شکل دهان و گلو بیشتر متکی هستند تا شرایط متغیر صدا.

آشنایی با سامانه بومی احراز هویت بیومتریک شناسامطالب مرتبط