021-22222711 info@pdnco.ir

عامل گران شدن بین کوین Bit coin

شرکت پایانه های داده ای نوین - خدمات انفورماتیک، سخت افزار و نرم افزار | عامل گران شدن بین کوین Bit coin

 نتایج پژوهش دکتر جان گریفین (John Griffin) استاد برجسته دانشگاه تگزاس و کارشناس خبره شناسایی تقلب در بازارهای مالی منتشر شد. دکتر گریفین در این مطالعه به بررسی الگوی خرید و فروش‌ ارزهای دیجیتال در صرافی بیتفینکس و نیز چندین صرافی معروف دیگر در اواخر سال ۲۰۱۷ پرداخت. داده‌های مربوط به این خرید و فروش‌ها که در دفتر کل توزیع شده (بلاک چین) ثبت شده نشانگر الگویی خاص بود. قیمت بیت کوین در این بازه در بیتفینکس به شکلی عجیب افزایش یافت، حال آنکه در حالی که در همان بازه، هیچ افزایشی در صرافی‌های دیگر نداشت. این نشانگر دخالت آگاهانه یک یا چند نفر در فرآیند خرید و فروش است.

نتایج تحقیقی که هفته گذشته انتشار یافت نشان می‌دهد صرافی بیتفینکس با دستکاری عمدی در تراکنش‌های صورت گرفته از طریق از صرافی و ارز دیجیتال تتر، موجب افزایش قیمت شدید بیت کوین در اواخر سال ۲۰۱۷ شده است. این اتهام از سوی این صرافی ارز معروف رد شده است.

در این خرید و فروش‌ از ارز دیجیتال تتر استفاده شد. تتر یک توکن است که توسط بیتفینکس منتشر شده است. علاوه بر بیت کوین، قیمت سایر ارزهای دیجیتال که امکان معاوضه آنها با تتر وجود دارد (مثل زی‌کش یا اتریوم) نیز در آن بازه افزایش یافت. یکی از نکاتی که دکتر گریفین متوجه آن شد این بود که قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در صرافی‌هایی که تتر را می‌پذیرفتند، سریع‌تر از سایر صرافی‌ها رشد کرده است. این نشانگر نقش تتر در افزایش قیمت صورت گرفته در چند ماه گذشته است. مطالعه این پژوهشگر نشان می‌دهد بیتفینکس در کمترین عامل نیمی از افزایش قیمت شدید صورت گرفته در پایان سال ۲۰۱۷ است.

البته ارتباط مشکوک بین تتر و افزایش قیمت بیت کوین پیش از این نیز از دید برخی کارشناسان حوزه ارزهای دیجیتال پنهان نمانده بود. با این وجود، تحقیق اخیر، اولین بررسی علمی صورت گرفته در این خصوص به شمار می‌رود.

صرافی بیتفینکس یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های آنلاین ارز دیجیتال در دنیا است . با این وجود، برخی کشورها به علت عدم پایبندی این صرافی به مقررات و عدم شفافیت کافی از فعالیت آن جلوگیری به عمل آورده‌اند.مطالب مرتبط