021-22222711 info@pdnco.ir

کمپانی بیت دینفدر از رشد بی سابقه باج افزارهای ویندوزی خبر می‌دهد.

بیت دیفندر از رشد ۷۴ درصدی باج افزار های ویندوزی خبر می‌دهد.

شرکت پایانه های داده ای نوین - خدمات انفورماتیک، سخت افزار و نرم افزار | کمپانی بیت دینفدر از رشد بی سابقه باج افزارهای ویندوزی خبر می‌دهد.

باج افزارها این روزها با سرعت بی سابقه ای در حال رشد هستند.قبل از این اکوسیستم مجرمین سایبری به چند گروه بزرگ محدود بود.گروه‌های کوچک زیادی از باج افزار استفاده میکنند. به همین دلیل شرکت امنیتی بیت دیفندر تحلیل‌هایی در خصوص تهدیدات امنیتی ویندوز انجام داده و نتیجه آن استفاده بیش‌تر کاربران از باج افزار‌ها و بازار رو به رشد ان می‌باشد.
این کمپانی برای تحلیل‌های خود، به بررسی چندین مورد از تهدیدات امنیتی مانند باج افزارها،ماینرها،بدافزارهای بدون فایل،اکسپلویت‌ها و PUAپرداخته است. بر اساس گزارش به دست آمده از تحقیقات این کمپانی و بر اسا آمار بدست آمده از تحقیقات سال 2019، میزان استفاده از باج افزار نسبت به سال گذشته چیزی حدود 74 درصد افزایش داشته است.
طبق این گزارش شش ماهه اول سال 2019 فعالیت گروه GandCrab به فعالیت خود پایان داده و سبب شده تا استفاده از باج افزار به شدت کم شود.این گروه که پیش تر مسئول بیشتر حملات به باج افزارها بود است به یکباره تمامی فعالیت‌های خود را تعطیل کردند.اما پس از آن، دوباره استفاده از باج افزارها رو به رشد بوده تا خلا حاضل از کنار رفتن گروه GandCrab پر شود.

با آمدن گروهی با نام Sodinokibi جای خالی گروه GandCrab پر شد و روند رو به رشد استفاده از باج افزار‌ها رو به رشد شد.
طبق نقل قول این شرکت:

 

گروه GrandCrab پنجاه درصد سهم بازار را در اختیار داشت و سبب شده بود تا یک خلاء قدرتی در بازار ایجاد شود که در حال حاضر این سهم در حال تقسیم به گروه‌های کوچک‌ تر است. این حالت مانع از دسترسی پلیس و نیروی امنیتی به این گروه‌ها می‌گردد.
بیت دیفندر همچنین در رابطه با ماینر‌ها و بدافزار‌های بدون فایل گزارش می‌دهد که مصرف آن‌ها در دوره مشابه بسیار کم شده است. اما خاطرنشان می‌کند که به دلیل علاقه مجرمین سایبری به سود‌های لحظه‌ای، نباید شاهد از بین رفتن آن‌ها باشیم.
آنطور که مشخص است سیستم عامل ویندوز به دلیل بالا بودن جامعه کاربری حجمه بیشتری از بدافزار‌ها را نیز شامل می‌شود.به دلیل تعداد بیشتر کاربران ویندوز، حمله‌های کمتری متوجه سیستم عامل مک می‌شود.
اما این نبادی به معنای غفلت سیستم عامل مک از احتمالات باشد.زیر همیشه احتمال استفاده از اکسپلویت‌ها و PUA، برنامه‌های نصب شده ناخواست باعث می‌شود امنیت کاربران به خطر افتد.همچنین این امکان را به ماینر‌ها می‌دهد که بتوانند با استفاده از  قدرت پردازشی کامپیوتر‌ها از قدرت پردازشی آن سواستفاده کنند


منبع: دیجیاتو