021-22222711 info@pdnco.ir

تونس اولین کشور ارائه دهنده پول ملی دیجیتال

قرارداد دولت تونس با شرکت روسی یونیورسا برای تبدیل پول ملی این کشور به رمز ارز دیجیتال

شرکت پایانه های داده ای نوین - خدمات انفورماتیک، سخت افزار و نرم افزار | تونس اولین کشور ارائه دهنده پول ملی دیجیتال

خبرهای تازه از همکاری دولت تونس با شرکت روسی یونیورسا برای ارائه پول ملی در پلتفورم بلاکچین خبر می‌دهد. استارتاپ روسی یونیورسا راه اندازی بانک مرکزی (CBDC) تونس یا همان دینار الکترونیکی را عهده دار شده است.

طبق اعلام بانک مرکزی تونس فرایند دیجیتالی شدن دینار تونس شروع شده و با تکیه بر بستر بلاکچین یونیورسا این رمز ارز عرضه خواهد شد.پاداش یونیورسا دریافت درصدی از تراکنش‌های انجام شده با دینار الکترونیکی خواهد بود.دفتر کل تراکنش‌ها(لجر) تحت کنترل و نظارت بانک مرکزی تونس قرار می‌گیرد.

 


گفتنی است که الکساندر برودیج، بنیانگذار یونیورسا اعتقاد دارد این پول الکترونیکی رمز ارز واقعی نمی‌باشد.ارز دیجیتال بانک مرکزی(CBDC) تحت مالکیت دولت قرار دارد و با پول کاغذی حمایت می‌شود.
پلتفورم طراحی شده برای بلاکچین فقط نقش پیشگیری از تقلب و فساد، کم شدن هزینه صدور پول و رعایت اصول شفافیت را عهده دار است.
برودیچ می گوید:
پول دیجیتال امکان جعل ندارد؛ به وسیله رمز نگاری از هر کدام از توکن‌ها حفاظت صورت می‌گیرد.علاوه بر تولید آن به واسطه حذف کردن جوهر، کاغذ و برق از فرایند تولید بسیار ارزان‌تر است، حدود 100 برابر! 
از صحبت‌هایانجام شده می‌توان فهمید تونس قصد عرضه پول جدیدی ندارد بلکه فقط بخشی از منابعش را در پلتفورم دیجیتال قرار می‌دهد. این به معنی این است که از این پس شهروندان قادرند دینار الکترونیکی را با دینار فیزیکی تعویض یا مبادله کنند.
یونیورسا معتقد است که رمز ارزها، تغییر شیوه کارکرد بانک‌های خصوصی را هم امکان پذیر می‌کنند.با روی کار آمدن رمز ارز‌ها تمام پول فیزیکی در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته و بانک‌های خصوصی امکان ارائه خدمات بیشتری را دارند و در خصوص کیفیت خدمات با یکدیگر به رقابت بپردازند.

پروژه مورد بحث اولین همکاری بین استارت‌آپ یونیورسا و دولت تونس نمی‌باشد.سال قبل نیز این شرکت روسی قراردادی در زمینه همکاری راهبردی با سازمان اینترنت تونس امضا کرد. البته این نکته گفتنی است که اتحادیه اروپا نیز قصد دارد به این حیطه وارد شده و رمز ارز اختصاصی خودش را راه‌اندازی کند. همچنین ترکیه نیز گام‌های مهمی در این زمینه برداشته است.


منبع: دیجیاتومطالب مرتبط