021-22222711 info@pdnco.ir

رفع باگ فوق امنیتی Face Time

امنیتی - جاسوسی

شرکت پایانه های داده ای نوین - خدمات انفورماتیک، سخت افزار و نرم افزار | رفع باگ فوق امنیتی Face Time

براساس اعلام شرکت Apple، باگ  فیس‌تایم برای کاربران آیفون، آیپد و سیستم مک، با به‌روزرسانی نرم‌افزاری برطرف شده است.

Face time- Apple- IOS

در تاریخ ۱۹ ژانویه، پسر ۱۴ ساله‌ی آریزونایی در حین برقراری تماس با Group FaceTime متوجه بروز باگ استراق‌سمع ( شنود مکالمه) شد. ظاهرا مادر این پسر بارها و بارها با اپل تماس گرفته و موضوع را اطلاع‌رسانی کرده بود؛ ولی شرکت واکنش خاصی نشان نداده و به‌سرعت به موضوع رسیدگی نکرده بود.

همچنین قابل ذکر است بعد از این خبر سخنگوی اپل اعلام کرد:

بعد از بروز باگ فیس‌تایم، اپل Group FaceTime را غیرفعال کرد و مشخص شد قصد دارد با به‌روزرسانی نرم‌افزاری به مشکل رسیدگی کند. به‌نظر می‌رسد کوپرتینونشین‌ها به وعده‌ی خود عمل کردند و به‌روزرسانی به کاربران آیفون، آیپد و سیستم‌های مک اجازه می‌دهد مجددا Group FaceTime را فعال کنند و همچنین باگ استراق‌سمع نیز برطرف شده است. خبر باگ امنیتی فیس‌تایم به‌صورت گسترده در خبرگزاری‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد؛ البته اپل ۴ روز بعد از رسانه‌ای‌شدن ماجرا و حداقل دو هفته بعد از اینکه موضوع برای اولین‌بار مطرح شد، دست به اقدام زد. در فاصله‌ی زمانی فاش‌شدن باگ تا به‌روز‌رسانی نرم‌افزاری، تنها کاری که اپل انجام داد، غیرفعال کردن Group FaceTime بود. در نظر داشته باشید باگ استراق‌سمع فیس‌تایم در تماس‌های تصویری نیز وجود داشت.

تماس تصویری

چند روز پیش خبری منتشر شد که باگ جدید فیس‌‌تایم شنیدن صدای طرف مقابل را قبل از برقراری تماس ممکن می‌کند. به‌دلیل بروز این باگ، حتی قبل از آنکه با دریافت‌کننده‌ی تماس ارتباط برقرار شود و او تماس دریافتی را تأیید کند، امکان استراق‌سمع و شنیدن صدا برای طرف مقابل وجود داشت. این باگ امنیتی از سوی اپل تأیید شد و کوپرتینونشین‌ها اعلام کردند با انتشار به‌روزرسانی نرم‌افزاری به مشکل رسیدگی خواهند کرد؛ اما در همین فاصله، شکایتی علیه اپل به‌دلیل نقض حریم خصوصی تنظیم شد و ظاهرا باگ استراق‌سمع فیس‌تایم، اپل را به دادگاه می‌کشاند.

 

تماس گروهی

 

تماس گروهی فیس تایم

تماس گروهی

پیش‌آمدن چنین اتفاقی برای شرکتی که به‌صورت مداوم امنیت محصولات خود را ستایش می‌کند، بسیار خجالت‌آور است. ساعت‌ها پیش از آنکه کوپرتینونشین‌ها به‌صورت رسمی باگ امنیتی فیس‌تایم را که از آن با نام FacePalm یاد می‌شود، تایید کنند؛ تیم کوک، مدیرعامل این شرکت در توییتی اعلام کرد:

    همه‌ی ما باید اقدامات و اصلاحات لازم را برای حفظ حریم خصوصی درنظر بگیریم.

پس از آنکه باگ استراق سمع، رسانه‌ای شد، متخصصان امنیتی و سیاستمداران، در مورد محصولات اپل ابراز نگرانی کردند. برای جلوگیری از حملات امنیتی، در سال ۲۰۱۶ اپل برای هک پلتفرم‌‌های خود ۲۰۰ هزار دلار جایزه تعیین کرد؛ اما برخی از هکرها معتقد بودند که این برنامه شروع کُندی داشت؛ چرا که آن‌ها می‌توانند با فروش باگ‌های امنیتی در بازار سیاه، پول بیشتری به‌دست آورند.

 
همان‌طور که گفته شد اپل برای برطرف کردن باگ فیس‌تایم، به‌روزرسانی نرم‌افزاری منتشر کرده است، برای نصب این به‌روزرسانی، باید دستورالعمل ذیل را اجرا کنید:

 

کاربران آیفون و آیپد اپل: وارد تنظیمات شوید. سپس روی General ضربه زده و سپس روی Software Update ضربه بزنید. از این طریق می‌توانید جدیدترین نسخه‌ی سیستم‌عامل iOS یعنی iOS 12.1.4 را دانلود کنید. هنگامی که به‌روزرسانی تمام شد، Install Now را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که در حین به‌روزرسانی، آیفون یا آیپد شما به شارژر وصل باشد.

 

کاربران سیستم مک: اپ‌استور را باز کرده، به تب Updates بروید و روی کلید Update در کنار MacOS Mojave کلیک کنید. کاربرانی که از نسخه‌ی قدیمی سیستم‌عامل Mac استفاده می‌کنند، این گزینه را مشاهده نخواهند کرد و نیازی به دانلود این به‌روزرسانی ندارند. پس از اتمام دانلود، از اتصال کابل به سیستم مطمئن شوید و آن را مجددا راه‌اندازی کنید.

 

منبع: Shenasasso.irمطالب مرتبط