021-22222711 info@pdnco.ir

ظهور ربات هایی با الگوی مغز حشرات

ایده ی جدید سازمان دارپا در الگو گرفتن از مغز حشرات در ساخت ربات هایی با هوشیاری بالاتر

شرکت پایانه های داده ای نوین - خدمات انفورماتیک، سخت افزار و نرم افزار | ظهور ربات هایی با الگوی مغز حشرات

ایده ی جدید سازمان دارپا(سازمان تحقیقات پیشرفته ی دفاعی آمریکا) برای استفاده از مغز حشرات در طراحی ربات ها و ایجاد تجربه ی هوشیاری در آن ها بسیار خبر ساز شده است.


هفته ی قبل واحد تحقیقات فناوری‌های رو‌به‌رشد پنتاگون ، درخواستی مبنی بر پیشنهاد استفاده از مغز حشرات برای کنترل ربات‌ها منتشر کرده است،که دلیل این درخواست قابلیت مغز حشرات در توسعه‌ی مدل‌های جدیدی از هوش مصنوعی است. به‌علاوه، می‌توان از مغز آن‌ها برای کشف مفاهیم جدید در زمینه‌ی هوشیاری استفاده کرد.

در سند منتشرشده‌ی پنتاگون درباره‌ی پیشنهاد طرح مذکور آمده است:
طبیعت نیرویش را در این حشرات کوچک با ابعاد مینیاتوری و بازدهی انرژی درخورتوجه نشان داده است. برخی از آن‌ها فقط چند صد نورون دارند؛ اما عملکردهای بنیادینی از خود نشان می‌دهند. به‌علاوه، این موجودات احتمالا نمونه‌های خوبی برای بررسی ذهنیت تجربه هستند. درواقع، حتی حشرات بسیار کوچک نیز نمونه‌هایی از ذهنیت تجربه را از خود نشان می‌دهند که پیش‌زمینه‌ای برای هوشیاری است.

سازمان تحقیقات پیشرفته‌ی دفاعی آمریکا دارپا در زمینه ی مدیریت پروژه شهرت زیادی داشته که نتیجه ی تحقیقات این سازمان شبکه ی اینترنت امروزی است. البته، این سازمان یکی از بازوهای ارتش آمریکا نیز محسوب می‌شود که به‌خوبی از آن سرمایه دریافت می‌کند. طبق برخی گزارش‌های منتشرشده، یکی از زمینه‌های دلخواه دارپا ساخت قابلیت‌های کامپیوتری است که توانایی برنامه‌ریزی مغز سربازان را داشته باشد. درواقع، آژانس مذکور به فناوری‌هایی علاقه دارد که فاصله‌ی بین کامپیوترها و مغز انسان‌ها و حشرات را ازبین ببرد.

طبق تحقیقات یکی از مدیران دارپا به نام جاستین سانچز پروژه ای مبنی بر ترمیم و درمان هر چه بهتر مغزو بدن سربازان در حال پیگیری و انجام است و در مصاحبه ای اعلام کرده است که در جریان تحقیقات موفق به انتقال خاطرات به مغز موش ها گشته اند.همچنین در ادامه مطرح کرده که میتوان خاطرات را با استفاده از کد های عصبی شبیه به کد های مهارت های خاص به مغز دیگر موجودات تزریق کرد،او در ادامه عنوان کرد اگر بتوانیم کد عصبی را  به صورت تکی بشناسیم،میتوانیم آن را به فرد دیگر تزریق کنیم و این احتمال دور از دسترس نیست.
همچنین سازمان دارپا جایزه ی یک میلیون دلاری را برای شرکتی که بتواند طرح مد نظر دارپا را پیشنهاد دهد در نظر گرفته است.طرح مد نظر دارپا باید توسط شرکت پیشنهاد دهنده به صورت امکان سنجی بررسی شده و آزمون درستی صورت پذیرد.علاوه بر این پیاده سازی این طرح به صورت پلتفرمی است که نشان دهد از مغز حشرات برای ساخت سخت افزار هوش مصنوعی استفاده شده است.طرح مدنظر دارپا و برنامه‌ی آن‌ها برای تأیید طرح‌های شرکت‌های طرف قرارداد، اکنون بلندپروازانه به‌نظر می‌رسد؛ اما همین طرح بلندپروازانه نشان‌دهنده‌ی آن است که دارپا علاقه‌ی فراوانی به رمز و رازهای شناخت و هوشیاری مغز دارد.

منبع:زومیتمطالب مرتبط