021-22222711 info@pdnco.ir

تجهیزات چینی در تیرراس نشانه‌گیری دولت آمریکا

دولت آمریکا در استفاده از تجهیزات تولید شده توسط شرکت های هواوی،ZTE در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی خود تجدید نظر کرد.

شرکت پایانه های داده ای نوین - خدمات انفورماتیک، سخت افزار و نرم افزار | تجهیزات چینی در تیرراس نشانه‌گیری دولت آمریکا

بر کسی پوشیده نیست که سال هاست شرکت های فناوری چینی تجهیزات فنی آزمایشگاهی مورد نیاز آن ها را در اختیارشان قرار می‌دهند و در بسیاری از پروژه های تحقیقاتی آکادمیک دانشگاه های این کشور سرمایه گذاری میکنند.اما با روی کار آمدن ترامپ و نگرش منفی او نسبت به فعالیت های دولت چین در این کشور،دانشگاه های آمریکا برای فاصله گرفتن از شرکت های چینی عزم خود را جزم کرده اند.این موضوع تا به آنجا گسترش پیدا کرد که دانشگاه اکسفورد نیز از دریافت کمک های مالی شرکت هواوی امتناع می‌کند.در تازه ترین اقدام دانشگاه کالیفرنیا در برکلی نیز سیستم ویدیو کنفرانس هواوی را از تجهیزات مورد استفاده اش کنار گذاشته و ساختمان دیگر این دانشگاه در Irvine نیز تلاش می کند که تجهیزات صوتی-تصویری ساخت چین را از وسایل مصرفی اش حذف کند. ظاهرا دیگر دانشگاه های آمریکا نظیر دانشگاه ویسکانسین نیز مشغول بازنگری فهرست تامین کنندگان تجهیزات مورد نیاز خود هستند.

با تایید  قانون مجوز ملی دفاع ملی موسوم به NDAA کلیه ی دریافت کنندگان بودجه از دولت فدرال موظف شده اند که خرید تجهیزات ارتباطی،سرویس های ضبط ویدئو و قطعات شبکه ساخته شده توسط شرکت های چینی همچون هواوی و ZTE خریداری نکنند.
اما در لیست سیاه دولت آمریکا برخی ارائه دهندگان محصولات صوتی و تصویری نظیر Hikvision، Hytera و Dahua Technology و شرکت های وابسته شان نیز به چشم می خورد.
نگرانی مسئولان آمریکا  از خرید تجهیزات چینی به عدم اطمینان در به کار بردن ابزارآلات جاسوسی در محصولاتشون و دسترسی به اطلاعات محرمانه ی آمریکا بر می‌گردد.آنها ادعا می کنند تولید کنندگان چینی تجهیزات مخابراتی،امکان جاسوسی دولت چین از کاربران و محققان غربی را فراهم نموده اند که دست اندر کار ساخت تکنولوژی های پیشرفته هستند.

دولت چین و شرکت های چینی همواره اتهامات وارده در خصوص جاسوسی را رد کرده اند.همچنین باید اضافه کنیم که دانشگاه سندیگو نیز قبلا اعلام کرده بود که دست کم برای مدت شش ماه  هیچ بودجه یا توافقی با هواوی، ZTE و دیگر شرکت های چینی سازنده محصولات صوتی و تصویری نخواهد داشت.براساس یک یادداشت داخلی که از این دانشگاه به دست آمده این مهلت در تاریخ ۱۲ فوریه به سر می رسد و در این تاریخ دانشگاه گزینه های پیش روی خود را مجددا از نو بررسی می کند.
در همین رابطه سخنگوی این دانشگاه عنوان کرده است:
با افزایش آگاهی دانشگاه در این رابطه این مهلت شش ماهه مشخص شده است تا مطمئن شویم که زمان کافی برای آغاز ارزیابی تجهیزات خود را در اختیار داشته ایم و همزمان از عقد قرارداد و توافق هایی که ممکن است بعدها به واسطه قانون NDAA ملغی شوند نیز خودداری کنیم.
گفتنی است آندسته از دانشگاه هایی که تا آگست سال ۲۰۲۰ فعالیت های خود را با این قانون هماهنگ نکنند در خطر محروم شدن از کمک های تحقیقاتی دولت آمریکا قرار خواهند گرفت.محصولات و خدمات و بودجه در حوزه ی تحقیقات برای برخی دانشگاه های آمریکا نظیر سندیگو،تگزاس،مریلند جایگاه این شرکت را بیش از یک فروشنده ی تجهیزات قرار می‌دهد.

در قانون NDAA  فقط به ممنوعیت کاربرد تجهیزات محدود نمی‌گردد.بلکه درخواست تدوین قوانینی برای ایجاد محدودیت در همکاری تحقیقاتی با چین و دیگر فعالیت های علمی دانشگاه های آمریکا با این کشور می‌باشد.
چندی پیش گزارشی از طرف کاخ سفید منتشر شد همکاری دانشگاه کالیفرنیا در برکلی با شرکت هواوی در حوزه ی هوش مصنوعی انتقاد کرده و نسبت به آن هشدار می‌دهد.این گزارش حاوی اطلاعات محرمانه از امکان دستیابی چین به اطلاعات محرمانه و حساس اشاره می‌کند که می‌توانند در جهت اهداف نظامی دولت چین و مقاصد استراتژیک این کشور ورد استفاده قرار گیرد.
دن موگولف در پاسخ به این گزارش عنوان می‌دارد که این دانشگاه در تحقیقاتی که به اسرار تجاری مرتبط باشند مشارکت نداشته و صرفا در تحقیقاتی حضور می‌یابد که یافته هایشان را به صورت عمومی قابل انتشار باشد.اما چندی خبری مبنی بر کم رنگ شدن روابط دانشگاه کالیفرنیا و دولت چین بعد انتشار گزارش اولیه،می‌دهد و تحقیقات مابین دانشگاه و دولت چین به حالت تعلیق درآمده است.

منبع:دیجیاتومطالب مرتبط