021-22222711 info@pdnco.ir

حذف امنیتی اپلیکیشن های ایرانی توسط گوگل پلی

حذف اپلیکیشن‌ها با امضای ناشناخته توسط گوگل گریبان‌گیر توسعه‌دهندگان ایرانی شد

شرکت پایانه های داده ای نوین - خدمات انفورماتیک، سخت افزار و نرم افزار | حذف امنیتی اپلیکیشن های ایرانی توسط گوگل پلی

سازمان فناوری اطلاعات گزارش کرده است که اپلیکیشن های ایرانی که مورد تایید پلی استور نباشد،به طور خودکار از گوشی های اندرویدی پاک خواهد شد

پنجشنبه‌ی هفته‌ی گذشته تعدادی از کاربران گوشی های اندرویدی با پاک شدن دو پیام رسان تلگرام طلایی و هاتگرام از گوشی های خود مواجه شدند که بعد از بررسی بیشتر مشخص شد سرویس امنیتی گوگل پلی (پلی پروتکت) به کاربران هشدار داده بود که این دو اپلیکیشن قصد دارند از اطلاعات شخصی آن ها مانند عکس،پیغام ها،فهرست تماس و صداهای ضبط شده جاسوسی کنند و از آن‌ها خواسته بود این نرم‌افزارها را از روی گوشی خود پاک کنند. بعد از گذشت چند ساعت از این هشدار، سرویس پلی پروتکت وارد عمل شد و این دو اپلیکیشن را از روی گوشی‌های اندرویدی پاک کرد.
اما به نظر می‌رسد این موضوع تنها مختص دو اپلیکیشن پیام‌رسان نیست و تمام اپلیکیشن های ایرانی که مورد تایید سرویس امنیتی گوگل پلی نباشند از گوشی های اندرویدی پاک خواهد کرد.به عبارت دیگر اگر اپلیکیشنی ازطریق کافه بازار یا سایر مارکت‌‌های اندرویدی دانلود و نصب شده و روی گوگل پلی موجود نباشد، از گوشی کاربران حذف خواهد شد. البته باید به این نکته اشاره کرد که این موضوع صرفا مختص توسعه‌دهندگان ایرانی نیست و هر توسعه‌دهنده‌ای که بدون داشتن امضای معتبر اقدام به انتشار اپلیکیشن خود کند، این اپلیکیشن از استورهای مختلف توسط پلی پروتکت حذف خواهد شد. تنها راه داشتن امضای معتبر از نظر گوگل، داشتن اکانت تاییدشده برای توسعه‌دهنده در گوگل پلی است.
محمد جواد آذری جهرمی،وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این خبر رابا انتشار توئیتی تایید کرد و نوشت:
گزارش سازمان فناوری اطلاعات حاکی از آن است که حذف برنامه‌های ایرانی درسیستم‌عامل اندروید فقط مختص پیام رسان ها نیست و حتی برخی برنامه های ایرانی که در زمینه ی کسب و کار فعالیت می‌کنند شامل آن می‌باشد.او این موضوع را برگرفته از دست داشتن دولت آمریکا برای محدود کردن فعالیت ایران در فضای مجازی قلمداد کرد و عنوان کرد تروریسم اقتصادی آمریکا در حال تسری به اقتصاد فضای مجازی است!

منبع:زومیت مطالب مرتبط