021-22222711 info@pdnco.ir

هوش مصنوعی و رایانش لبه همگام می‌شوند

بررسی تقویت اینترنت اشیاء با گام های هوش مصنوعی و تاثیر آن بر زندگی مردم

شرکت پایانه های داده ای نوین - خدمات انفورماتیک، سخت افزار و نرم افزار | هوش مصنوعی و رایانش لبه همگام می‌شوند

همانطور که همه میدانیم هوش مصنوعی با قدرت و سرعت هر چه تمام تر در انواع فناوری ها پیش روی می‌کند. . یکی از فناوری‌های مهم و کاربردی که در چند سال اخیر رشد چشمگیری داشته اینترنت اشیاء است که خود را در قالب فناوری‌های گوناگون جای داده است.

 با ورود هوش مصنوعی به عرصه زندگی مردم قابلیت تجربه و تحلیل داده‌های گوناگون از طریق این فناوری میسر شده است.با ورود هوش مصنوعی به دستگاه‌های لبه، خود این دستگاه‌ها هم هوشمندتر شدند و واکنش‌های بهتر و دقیق‌تری از خود نشان دادند، پتانسیل هوش مصنوعی در رایانش لبه نامحدود است.
 

 
در آینده ی نزدیک، شاهد استفاده از سنسورهای سلامتی، سنسورهای ساختمانی، خانه‌های هوشمند و... نیز هستیم که جنبه های گوناگون زندگی بشر را تحت تاثیر قرار خواهد داد.اکنون سیستم‌های لبه‌ای می‌توانند داده‌ها را به سرعت پردازش کرده و آن را با الگوهای مختلف انطباق دهند. امروزه اطلاعاتی مانند دما، فشار، رطوبت، کیفیت هوا، ارتعاش و صدا نیز با رایانش لبه دست می‌آید.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که تولید و عرضه دستگاه‌های لبه‌ای هوشمند از 161.4 میلیون واحد در سال 2018 به 2.6 میلیارد واحد در سال 2025 خواهد رسید.
بهترین دستگاه‌های لبه‌ای هوشمند از نظر حجم تولید، گوشی‌های موبایل، اسپیکرهای هوشمند، کامپیوترها، تبلت‌ها، نمایشگرها، سنسورهای خودرو، پمپادها، ربات‌ها و دوربین‌های امنیتی است.
 
ترکیب هوش مصنوعی و اینتنت اشیاء کمک شایانی به شرکت ها در جلوگیری از توقف ها و نقص های ناخواسته داشته است.موضوع دیگری که مطرح است این است که پیوند این دو تکنولوژی باعث افزایش کارایی عملیاتی شرکت ها در بخش های گوناگون شده است.برای مثال ظرفیت تولید شرکت ها به کمک رایانش لبه افزایش چشمگیری داشته و دست مدیران را برای مدیریت ریسک باز گذاشته است.


 
در حال حاضر ترکیب رایانش لبه و هوش مصنوعی به پژوهش روی دستگاه‌های هوشمند پزشکی، کمک به بیماران معلول، وسایل نقلیه خودران و سیستم‌های تولید پیشرفته منتهی شده است. در واقع هوش مصنوعی با قرار گرفتن در کنار رایانش لبه، امکان خدمات بیشتر به بشر را فراهم نموده است.

منبع: ایتنا