021-22222711 info@pdnco.ir

فناوری soli شرکت گوگل در خدمت آینده ی اینترنت اشیاء

بررسی سهم پروژه ی soli شرکت گوگل در تغییر جهانی و اثر آن بر آینده ی اینترنت اشیاء

شرکت پایانه های داده ای نوین - خدمات انفورماتیک، سخت افزار و نرم افزار | فناوری soli شرکت گوگل در خدمت آینده ی اینترنت اشیاء

در تازه ترین اخبارمنتشر شده از شرکت گوگل،پروژه فناوری ژست حرکتی یا Soli معرفی شده است، این پروژه در ابتدا شکست خورد اما اکنون از سوی کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا تاییدیه دریافت کرده است و در آینده شاهد احیای آن خواهیم بود.

بخش آلفابت گوگل برای استقرار دستگاه حسگر حرکت بر پایه رادار که با نام پروژه Soli شناخته شده است، از سوی قانون‌گذاران ایالات متحده تاییدیه دریافت کرد.در جدال آینده آلفابت با آمازون بر سر آینده محصولات مصرفی، Soli  بسیار مهم خواهد بود.

آینده ی اینترنت اشیاء را فناوری ژست های حرکتی بدون نیاز به لمس کردن خلق خواهند کرد.استفاده از فناوری ژست‌های حرکتی نسبت به عینک‌های واقعیت افزوده ای که شرکت‌هایی مانند اپل و هواوی تولید می‌کنند، درجه تهاجمی کمتری دارند و برای افراد درون‌گرا، نسبت به دستیارهای صوتی گوگل، الکسا، علی‌بابا و شیائومی گزینه راحت‌تری محسوب می‌شوند. آینده دستگاه‌های تلفن همراه‌با فناوری نامرئی رقم می‌خورد که همه جا در دسترس خواهد بود و با سرعتی باورنکردنی درحال محقق شدن است. فناوری ژست حرکتی بر پایه رادار، تنها با حرکات انگشتان دست قادر به انجام کارهایی باورنکردنی است.

ابتکار پروژه Soli در سال ۲۰۱۵ از درون واحد فناوری‌های پیشرفته و پروژه‌های گوگل متولد شد؛ بخشی که وظیفه آن تبدیل ایده‌های نوآورانه این غول تکنولوژی به محصولات نهایی داشته است. بخش آلفابت گوگل تلاش‌ها و پژوهش‌های زیادی انجام می‌دهد اما این تلاش‌ها به‌ندرت به نتیجه می‌رسند؛ ولی به هرحال در پیشرفت بشر نقش بسزایی ایفا می‌کند. در زمینه فناوری اتوموبیل‌های خودران، Waymo از اوبر و تسلا پیشی گرفته است؛ اما پروژه‌های Dragonfly و Soli موفقیت چندانی نداشته‌‌اند.
کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) در مصاحبه ای اعلام داشته است که تاییدیه به شرکت گوگل اعطا می‌کند تا این شرکت با قدرت هرچه تمام از سنسورهای Soli بهره‌برداری کند. گوگل تا‌به‌حال برتری خود را در زمینه پردازش زبان طبیعی نشان داده است؛ اما این برای رقابت با ظرفیت‌های بالای آمازون یا شرکت‌هایی مانند هواوی و علی‌بابا کافی نیست.

کمیسیون ارتباطات فدرال می‌گوید که تصمیمش مبنی بر اعطای اجازه فعالیت پروژه Soli به کوگل، به‌نفع منافع عمومی خواهد بود؛ زیرا این پروژه ویژگی‌هایی نوآورانه همچون کنترل دستگاه‌های مختلف با ژست‌های حرکتی و بدون نیاز به لمس را ارائه می‌دهد. ماهم با این عقیده موافقیم.بنابر گفته وبسایت TechCrunch، پروژه سولی یک حسگر رادار را در تراشه‌ای بسیار کوچک تعبیه می‌کند تا حرکات انگشت را با سرعت و دقت بالا رهگیری کند. شما هیچ‌گاه بخش آلفابت گوگل را به خوبی نشناخته‌اید. در این بخش تعدادی از باهوش‌ترین و بااستعدادترین افراد جهان با تعدادی از احمق‌ترین بازاریاب‌ها و رهبران و با استراتژی‌های غلط ترکیب شده‌اند. مدیران این بخش درحال پیرشدن هستند و دیگر ایده ی جدیدی ندارند.

با روی کار آمدن فناوری 5G و نسل جدید اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی توسط ByteDance و همچنین ابزارهای توسعه‌داده‌شده در بستر Alexa Skills، اینترنت اشیاء سرانجام درحال پدیدار‌شدن است. اعجوبه دستیار صوتی گوگل هم چیزی از نام‌های ذکرشده کم ندارد.
منظور کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) از «تأمین منافع عمومی» احتمالاً همان راحتی مردم است. جهان به سربازان رباتی یا هولولنز برای کارگران نیاز ندارد؛ در عوض به رابط‌های کاربری بدون نیاز به لمس احتیاج دارد.

پروژه سولی، نسلی جدید از کاربردهای مصرفی را معرفی می‌کند و جهان باید این مسئله را مهم بشمارد. در اماکن عمومی هیچ‌کس نمی‌خواهد در واقعیت مجازی باشد، فناوری واقعیت افزوده را بپوشد یا دائما با موبایل یافناوری‌های پوشیدنی درحال بازی‌کردن باشد؛ ما نیاز داریم که نجیب باشیم. فناوری ژست حرکتی، می‌تواند یک فناوری انسانی‌تر را ارائه بدهد که در درازمدت برای کاربران مهم است.
ما تکنولوژی را برای ساختن دنیایی بهتر نیاز داریم؛ نه اینکه خودمان را در زندان اعتیاد به آن حبس کنیم. در زمانی‌که حق اشتراک آمازون برای فیلم‌های نت‌فلیکس گران‌تر از همیشه هستند و درحالی که گوگل با ساخت موتور جستجوی سانسورشده برای دولت چین، حقوق بشر را نقض می‌کند و همچنین با یادگیری ماشین به ساخت پهپادهای کشنده ارتش کمک می‌کند، به گوگلی نیاز خواهیم داشت که کاری ناب و حرکتی الهام‌بخش انجام دهد؛ گوگلی که دوباره کارهای خوب را آغاز کند.
تست نمونه آزمایشی پروژه سولی واقعا جالب بود؛ که در آن مانند شخصیت فیلم Minority Report، بدون نیاز به لمس رابط کاربری کنترل می‌شد. اما اکنون سال ۲۰۱۹ است.
ما باید آینده فناوری‌های بعد از موبایل را جدی بگیریم. برای مثال تراشه رادار Soli نمونه آزمایشی سخت‌افزار گوگل را قادر می‌ساخت تا به حرکات دست پاسخ دهد. برای افراد آینده‌نگر، این دقیقا همان چیزی است که انتظارش را دارند. سینرژی حاصل از فناوری پاسخ به حرکات دست را تصور کنید و به داده‌ها و عکس‌العمل‌هایی که در نتیجه رفتار ما در محیط واقعیت افزوده ممکن است جریان داشته باشند بیاندیشید؛ واقعا احساس خوبی خواهد داشت!


به‌گفته کمیسیون ارتباطات فدرال، حسگر سولی با استفاده از پرتوهای رادار، حرکات را در فضای سه‌بعدی دریافت می‌کند تا بدون نیاز به لمس کردن، دستورات کاربر را انجام دهد. این قابلیت می‌تواند برای افراد دارای نقص‌های جسمی‌حرکتی یا نقص‌های گفتاری مفید باشد.نکته ی حائز اهمیت این است که این قابلیت به‌عنوان یک فناوری برای مقاصد انسان‌دوستانه جلوه می‌کند.
با اینکه گوگل پلاس تعطیل شده است اما آلفابت باید به اخلاق اهمیت بیشتری بدهد و هرچند که اندروید در انحصار گوگل قرار دارد اگر آمریکا خواهان رقابت با کشورهای پیشرو در این زمینه در آینده را دارد، باید دست به نوآوری و ابتکار بزند. اینکه آیا می‌شود روی پروژه ی soli حساب کرد یا خیر،همه چیز را زمان مشخص خواهد کرد.

منبع: زومیتمطالب مرتبط