021-22222711 info@pdnco.ir

استخراج رمز ارز توسط دولت تایید می‌شود.

بررسی قوانین جدید استخراج رمز ارز توسط دولت و ارائه ی راهکارهای جدید برای مصرف برق این صنعت

شرکت پایانه های داده ای نوین - خدمات انفورماتیک، سخت افزار و نرم افزار | استخراج رمز ارز توسط دولت تایید می‌شود.

طی صحبت های صورت گرفته در روز گذشته مسئولان برای به رسمیت شناختن صنعت ماینیگ توافق کرده اند و قوانین آن به زودی از سوی کمیسیون اقتصادی دولت به هیات وزیران جهت تصویت ارسال می‌شود.بر اساس اظهار نظرهای مسئولان مختلف، نرخ برق برای ماینینگ در این طرح، میانگین نرخ برق صادراتی می‌باشد که از سوی دیگر وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز مسئول صدور مجوز برای فارم‌های ماینینگ شناخته شده است و با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی دستگاه‌های ماینینگ را وارد کشور کند.

 


صحبت های اخیر وزیر نیرو بیانگر این موضوع می‌باشد که مصرف برق برای استخراج ارز دیجیتال باید در حد مجاز باشد. او به قانون مصوب مجلس در مورد تکالیف بهره‌برداران غیرمجاز از آب، برق و غیره اشاره می‌کند و می‌گوید: «بر اساس آن و بر فرض مجاز بودن تولید رمزارزها باید این قانون در این حوزه اعمال شود، یعنی در ساعات اوج بار محدودیت‌های مصرفی در نظر گرفته شود.»
صحبت های همایون حائری، معاون وزیر نیرو در خصوص استخراج بیت کوین بر اهمیت نرخ و تعرفه برق تاکید دارد و نرخ صادراتی پیشنهاد و توسط کمیسیون اقتصاد مورد موافقت قرار گرفت و پس از تصویب دولت ابلاغ می‌شود.
«نرخ صادراتی برق متناسب با قیمت سوخت در فوب خلیج فارس و خطوط نصب‌ شده با کشورهایی که برق به آنها صادر می‌شود متغیر است. به هر حال هر ماینری که بخواهد بیت‌کوین تولید کند، قطعا باید مجوز دریافت کند که با گرفتن این مجوز مصرف آنها پایش و تعرفه برای آنها منظور خواهد شد.»

از سوی دیگر «الیاس حضرتی» رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، می‌گوید باید «بیت کوین» را به عنوان یک صنعت به رسمیت شناخت و از درآمدهای مالیاتی و گمرکی آن استفاده کرد.
او همچنین در مورد راهکارهای تامین برق ارزان برای استخراج رمز ارزها پیشنهاد کرد: «گاز ارزان در کشور ما وجود دارد که تلف می شود و عملاً مشتری نیز ندارد. می‌توان نیروگاه‌‌های گازی که تبدیل به برق می‌شود در سطح وسیع ایجاد کرد و نسبت به تولید برق ارزان اقدام و از آن برق ارزهای دیجیتال استخراج کرد و در این مشکلات ارزی و اوضاع بد اقتصادی و تحریم‌ها ارزآوری برای کشور ایجاد شود. درکنار آن اشتغال هم برای جوانان ایجاد می‌شود.» حضرتی همچنین به نگرانی‌هایی که پیرامون ارزهای دیجیتال وجود دارد اشاره کرد و گفت:
«از تهدیدها هم می‌توان به مسایل امنیتی، نگرانی از ضربه زدن به پول ملی و خروج ارز و نگرانی از اتلاف سرمایه مردم اشاره کرد. چون بیت کوین هم مانند ارز واقعی نوسان قیمت بسیاری دارد و احتمال دارد در این میان برخی مالباخته شوند و مانند ماجرای موسسات مالی غیرمجاز افراد پس از دست دادن سرمایه خود دولت را بازخواست کنند و خواستار جبران ضرر و زیان خود شوند.»
با پذیرفته شدن صنعت ماینیگ به عنوان یک صنعت شناخته شده توسط دولت، دیگر تجارت و واردات دستگاههای ماینینگ ممنوعیتی نخواهد داشت.به گفته ی دولت بانک مرکزی مکلف است ظرف 3 ماه مقدمات تولید رمزارز را در کشور فراهم کند.
«بر این اساس از رمزارزها در حوزه تجارت و اقتصاد بین‌الملل استفاده می‌شود که سازوکار این اقدام باید با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت فراهم شود. ضمن آنکه دستگاه‌های ماینینگ‌ باید بر اساس استانداردهای در نظر گرفته شده برای تجهیزات وارد کشور شوند. به همین دلیل مقرر شده سازمان استاندارد و وزارت نیرو در همکاری با یکدیگر استاندارد مورد نیاز برای واردات ماینینگ‌ را تعیین کنند.»

منبع: ایتنامطالب مرتبط