021-22222711 info@pdnco.ir

افزونه های ضد فیشینگ، راهکاری برای مقابله با حملات فیشینگ

افزونه‌های ضد فیشینگ راهی برای جلوگیری در برابر کلاهبرداری اینترنتی

شرکت پایانه های داده ای نوین - خدمات انفورماتیک، سخت افزار و نرم افزار | افزونه های ضد فیشینگ، راهکاری برای مقابله با حملات فیشینگ

همانطور که می‌دانید سهم قابل توجهی از کلاهبرداری اینترنتی مربوط به حملات فیشینگ است و هشدارهای متعددی توسط پلیش فتا در این خصوص به مردم داده شده است.دولت افزونه ای جهت مقابله با این روش های کلاهبرداری افزونه ای برای مرورگرها طراحی کرده است که به راحتی بر روی رایانه کاربر نصب شده و او را در برابر صفحات صفحات فیشینگ محافظت می‌کند.

((محمدجعفر نعناکار)) ‏‏‏‏‏‏‏‏مدیر کل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات ایران، استفاده از افزونه‌های ضد فیشینگ را به کاربران توصیه کرده تا پرداخت های اینترنتی خود را با اطمینان کامل پرداخت کنند.همچنین یکی از این افزونه ها که محصول سازمان فناوری اطلاعات می‌باشد به راحتی بر روی سیستم کاربران قابل نصب و پیاده سازی می‌باشد.
مدیر کل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات ایران در مورد سه افزونه ضد فیشینگ که به تازگی در کشور رونمایی شده‌ است، به دیجیاتو می‌گوید که یکی از آنها توسط بخش خصوصی طراحی شده و دیگری  نیزبه صورت متن باز در اختیار  همگان است تا محققان، علاقمندان و توسعه دهندگان نرم‌افزارها بتوانند روی آن کار کنند و قابلیت‌های آن را افزایش دهند:
((سومین افزونه نیز توسط سازمان فناروی اطلاعات و مرکز ماهر برای دو دسته از کاربران رونمایی شد. این افزونه هم بروی گوشی‌های موبایل و هم بروی کامپیوتر‌ها قابلیت نصب دارد. افزونه‌ای که توسط سازمان فناوری ارائه شده نصب آن برای کاربران بسیار آسان است. در واقع تنظیمات خاصی ندارد و فقط کافی‌ست که روی افزونه راست کلیک شود تا روی مرورگرهای تعیین شده، اضافه شود.))
همچنین در ادامه توضیحات درباره ی نحوه ی عملکرد این افزونه ایشان اعلام داشت که برای افزایش امنیت صفحات مربوط به بانک ها و درگاه های پرداخت با لیست درگاه های مجازی مرکز هماهنگ می‌شود و چنانچه نابرابری مشاهده شود و صفحه ای برای حملات فیشینگ و سرقت اطلاعات کاربر طراحی شده باشد به کاربر در مورد تایید نشدن صفحه اخطار داده می‌شود 
همچنین از آنجا که نصب این افزونه به راحتی امکان پذیر است نباید با تفکر به پیچیدگی های نصب افزونه های دیگر، نصب آن را ناکارامد بدانیم.اما دو افزونه دیگر به علت آنکه یکی اپن سورس است و دیگری خدمات متفاوتی دارد، ممکن است نصب دشواری برای کاربران داشته باشند. اما سازمان فناوری اطلاعات تمام تلاش خود را به کار گرفته تا نصب این افزونه برای کاربر نهایی که ممکن است در امور رایانه‌ای چندان وارد نباشد هم بسیار آسان باشد.
مدیر کل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات ایران به دیجیاتو می‌گوید که لیست درگاه‌های پرداخت و بانک در دوره‌های مختلف آپدیت می‌شود تا درگاه‌هایی که به تازگی مجوز گرفته‌اند در این لیست قرار گیرند.
همچنین باید گفت این افزونه‌ها برای مرورگرهای اینترنتی موبایل هنوز کارآیی ندارند و صرفا برای کاربران دسکتاپ می‌توانند فعال شوند.

همچنین در پاسخ به اینکه که با افراد پشت پرده صفحات فیشینگ شناسایی شده چگونه برخورد می‌شود، توضیح می‌دهد که سازمان فناوری اطلاعات بازوی قوه قضائیه نیست و به همین دلیل نمی‌تواند صفحات ناامن را ببندد، ضمن آنکه این امکان هست هکر بصفحه را به تازگی و به طور قانونی ایجاد کرده باشد. و اطلاعات این صفحه هنوز به افزونه اضافه نشده باشد، به همین دلیل افزونه شناسایی صفحات فیشینگ تنها هشدارهای لازم را به کاربران می‌دهد:
((صفحات بررسی می‌شوند و در صورتیکه واقعا برای حملات فیشینگ طراحی شده باشند به پلیس فتا معرفی می‌شوند تا پلیس فتا به عنوان ضابط قضائی اقدامات لازم را برای شناسایی، مسدود و فیلتر کردن انجام دهد. در واقع سازمان اطلاعات و فناوری تنها می‌تواند گزارش‌ را به ضابط قضائی اعلام کند))

منبع: دیجیاتومطالب مرتبط