021-22222711 info@pdnco.ir

ویروسی برای مقابله با تهدیدات امنیتی

طراحی ویروس برای مقابله با حملات سایبری توسط دولت ژاپن برای اولین بار

شرکت پایانه های داده ای نوین - خدمات انفورماتیک، سخت افزار و نرم افزار | ویروسی برای مقابله با تهدیدات امنیتی

اخبار تازه حاکی از آن است که ژاپن قصد دارد برای اولین بار از بدافزار و ویروس برای جلوگیری از حمله های سایبری استفاده کند.
وزارت دفاع این کشور برنامه دارد در سال های آتی قدرت دفاع سایبری خود در حوزه هایی فراتر از زمین، هوا و دریا را افزایش دهد. برای این منظور یکی از راهکارهایی که در نظر گرفته شده توسعه اولین ویروس کامپیوتری برای نفوذ به سیستم های کامپیوتری و مقابله با حملات سایبری است.
وزارت دفاع این کشور اعلام کرده است که این ویروس برای ماه مارس سال بعد(فروردین سال 99) توسط شرکت های خصوصی طراحی خواهد شد و قرار نیست در حملات پیشگیرانه به کار گرفته شود بلکه تنها هدف از تولید آن استفاده در زمینه های دفاعی خواهد بود.
در مورد این موضوع سوالاتی مطرح و وجود دارد که یکی از مهم ترین آن ها آیا انتخاب نام ویروس درست است؟به تعریف ویروس کامپیوتری به کد قابل اجرایی گفته می‌شود که می‌تواند عامل تکثیر شده و به بر
اما درباره این موضوع سوالاتی هم مطرح می شود. یکی از مهمترین آنها این است که آیا انتخاب نام ویروس صحیح است؟ اساساً ویروس کامپیوتری به قطعه کد اجرا شونده ای گفته می شود که می تواند خود را تکثیر کرده و به برنامه های کامپیوتری یا بخشی از کامپیوتر که کدهای اجرا شونده در آن نگهداری می شوند وارد کند.

نکته دیگر در این باره به مشکلاتی مرتبط است که ویروس ها ایجاد می کنند. ویروس ها که سابقه موفقیت فراوانی دارند از گذشته تعداد زیادی از کامپیوترها را آلوده می کردند و به سرعت و به طرز غیر قابل کنترلی پخش می شدند. اما در مورد هدفی که وزارت دفاع ژاپن در سر دارد، همین موضوع می تواند به پاشنه آشیل بدل شود؛ چرا که تشخیص داده شدن آن را ساده تر می کند. به همین دلایل به نظر می رسد انتخاب نام «ویروس» چندان انتخاب هوشمندانه ای نباشد.
آیا دولت ژاپن در صدد تولید یک ویروس مفید است؟
بدافزارها برنامه هایی را شامل می‌شوند که علی رغم اینکه بی ضرر به نظر می رسند، ممکن است کاری را انجام دهند که انتظارش را ندارید. علاوه بر این مکانیزمی برای تکثیر ندارند. در این صورت هکر باید با استفاده از روش هایی از جمله ارسال ایمیل یا مهندسی اجتماعی بدافزار را به هدف برساند. از سوی دیگر تصور کنید که باگی در ویروس موجب شود به اشتباه کامپیوتر بی گناه دیگری هدف قرار بگیرد.
ویروس ها معمولاً منابع سیستم از جمله فضای ذخیره سازی، حافظه و پردازنده را اشغال می کنند و این موضوع در یک سیستم حیاتی که به اشتباه آلوده شده می تواند مشکل ساز شود.در نگاهی خوشبینانه می‌توانیم نتیجه گیری کنیم که هدف ژاپن از تولید این ویروس، برطرف کردن مشکلات حفره های امنیتی موجود در کامپیوترها است.
موضوع دیگر آن است که ژاپن در زمینه مقابله با تهدیدات سایبری چند گام عقب تر از کشورهای مطرح دیگر است و قصد دارد تعداد کارمندان حوزه فضای سایبری خود را از 150 به 200 نفر افزایش دهد. این در حالی است که در ایالات متحده 6200 نفر، کره شمالی 7000 نفر و چین 130 هزار نفر نیروی در زمینه امنیت سایبری برای دولت فعالیت می کنند.

منبع: دیجیاتو


 مطالب مرتبط